БАКО

 

Нашите производи. Квалитет и вкус кој не се заборава.

 

Сушена Аронија

 

Зрелите плодови на аронијата содржат големо количество биофеноли, танин, флавонид, антоцијани. Изворот на витамини е огромен почнувајќи од витаминот А, Ц, Р, Б9, Б6, Б2, Е заедно со минералите како калциум, калај, железо, манган, јод, фосфор. Ваквата содржина е доволен доказ дека зборуваме за вистинска витаминска бомба. Лековити својства на аронијата: Глава - ја подобрува циркулацијата на крв во крвните жили на главата и помага при главоболка и мигрена. Ендокрини жлезди - придонесува за подобра работа на штитната жлезда, го подобрува и го регулира излачувањето на нејзините хормони, затоа е одлична за лекувањето од гушавост. Крв и крвни садови - ја чисти крвта, ја подобрува циркулацијата, го намалува високиот крвен притисок, го намалува шеќерот во крвта и помага кај воспалени и проширени вени. Желудник - ги намалува болките и грчевите во желудникот, особено е добар за сите што страдаат од чир на желудник. Црева - освен што ги смирува болките и грчевите на цревата, одлична е за запирање на проливот. Панкреас - ја подобрува неговата работа и излачувањето на жолчката. Му помага на панкреасот во неутрализирањето на штетните материи.

<< Назад кон производи Дома

 

Ви се допаѓа? Контактирајте не...