БАКО

 

Нашите производи. Квалитет и вкус кој не се заборава.

 

Сушена Вишна

 

Вишните може да се јадат во неограничени количини бидејќи се вистинска ризница од витамини и минерали, но има и многу лековити својства кои ги потврдуваат и многу нови истражувања. Ова овошје е богат извор на калиум, има висок процент вода, околу 84%, а малку белковини. Вишните содржат и многу витамин Ц, витамини од Б групата, и кобалт кои го намалуваат крвниот притисок, ги зајакнуваат крвните садови, посебно капиларите. Дијабетичарите може да ги јадат во неограничени количини бидејќи содржат малку шеќер. Истражувањата покажале дека чаша сок од вишни ги ублажува во зглобовите бидејќи активните состојки од ова овошје ја намалуваат количината на мокрачната киселина која е предизвикувач на проблемите. Вишните содржат растителен пигмент антоцијан кој е моќен антиоксиданс во превенција на анемијата, срцевите заболувања и туморите.

<< Назад кон производи Дома

 

Ви се допаѓа? Контактирајте не...