БАКО

 

Нашите производи. Квалитет и вкус кој не се заборава!

 

Индиски орев

 

Дали знаевте дека индиските ореви содржат пет пати повеќе Витамин Ц од портокалите? Индискиот орев изобилува со полизаштитени масни киселини, протеини, целулоза, витамини Е, К и B1, магнезиум и калиум, кои го штитат кардиоваскуларниот систем. Бројните истражувања потврдија дека овие ореви делуваат антибактериски, антисептички, а научниците докажаа дека тие се одлични за смирување на воспаленијата. Една шака индиски ореви го зголемува лачењето на хормонот кој мозокот го праќа како сигнал дека сме сити, пишуваат британските медиуми. Освен тоа, тие го намалуваат нивото на шеќерот во крвта, го регулираат притисокот, ги чистат цревата и делуваат како благ афродизијак. Можете наместо чипс да грицкате индиски ореви, бидејќи тие се многу вкусни и лесно се комбинираат во разни салати и јадења..

<< Назад кон производи Дома

 

Ви се допаѓа? Контактирајте не...