БАКО

 

Нашите производи. Квалитет и вкус кој не се заборава!

 

Ленено семе

 

Некои го нарекуваат најмоќно растение на планетата, некои го сметаат за лек за сè, а сите го знаеме како лен, односно ленено семе. Науката докажала на многу наврати дека лененото семе има позитивни ефекти против срцеви заболувања, рак, мозочен удар и дијабетес. Многу често се користи како додаток на многу диети за намалување на телесната тежина, а најчесто додаток во исхраната за поздрав живот. Лененото семе е богато со Омега 3 масни киселини, оние добрите масти кои имаат добар ефект на работата на срцето. Една супена лажица лененото семе содржи 1,8 грама растителни Омега3 киселини. Исто така содржи лигнани, кои имаат растителни естрогени и силни антиоксидантни својства. Лененото семе содржи 800 пати повеќе вакви лигнани од другите растенија. И конечно, нешто што е добро за целосното здравје и убавина, а тоа се диететските влакна. Лененото семе ги содржи и растворливите и нерастворливите диететски влакна.

<< Назад кон производи Дома

 

Ви се допаѓа? Контактирајте не...